ALUEVAALIEHDOKKAAMME

 

Teollisuudemareiden riveistä ponnistaa aluevaaleihin 92 erinomaista ehdokasta 73 kunnasta.

 

Aluevaaleissa on kyse tärkeistä, jokaisen arkea koskevista asioista. Valitut valtuutetut päättävät hyvinvointialueiden lähipalveluiden järjestämisestä vuoden 2023 alusta alkaen.
Asuinpaikkasi määrittelee, minkä hyvinvointialueen ehdokasta voit äänestää. Helsinkiläiset eivät äänestä aluevaaleissa, koska sosiaali- ja terveydenhuollosta ja pelastustoimesta vastaa jatkossakin kaupunki. Oman hyvinvointialueesi näet postitse tulleesta hyvinvointivaalien äänioikeusilmoituksesta ja voit tarkistaa sen myös osoitteesta vaalit.fi/hyvinvointialueet.

 

Ennakkoäänestys 12.-18.1.2022, vaalipäivä 23.1.2022.

Ennakkoon voit äänestää missä tahansa äänestyspisteessä ja paikkakunnalla, vaalipäivänä voit äänestää ainoastaan äänioikeusilmoituksessa ilmoitetussa paikassa.

 

Muista käyttää ääntäsi, valitse hyvinvoinnin ja saavutettavien palveluiden puolestapuhuja aluevaltuustoon!

 

Etelä-Karjala

Malm Niina                           167                  Imatra

 

Etelä-Pohjanmaa

Matintupa Jukka Pekka         269                Alajärvi

Kuusikko Erkki                      261                Isokyrö

Haaranoja Pentti                   239                Karijoki

Takanen Harri                       296                Kauhajoki

Pukkila Mathias                    283                Kauhava

Saarimäki Jorma                   291               Kuortane

Kivinummi Kari                      254                Ähtäri

 

Etelä-Savo

Tullinen Hannu                     172                 Mikkeli

Stenberg Eija                        160                 Punkaharju/Savonlinna

Kristiansson Olli-Pekka         126                 Savonlinna

Nousiainen Markku               143                 Savonlinna

 

Itä-Uusimaa

Jakovesi Tuomas                  234                 Hamari

Hannus Daniel                      229                 Loviisa

Paakkarinen Toni                  258                 Loviisa

Roponen Jouni                     265                 Porvoo

Suhonen Mirja                      268                 Porvoo

Laine Jyri-Pekka                   243                 Porvoo

Grönqvist Kjell                      228                 Sipoo

 

Kainuu

Kilpeläinen Jouni                  237                 Kuhmo

Pikkarainen Ensio                 252                 Kuhmo

 

 Keski-Pohjanmaa

Peltola Miika                         327                 Kaustinen

Kant Esa                              306                  Kokkola

Raudaskoski Simo                332                 Kokkola

Rönnkvist Dennis                  334                 Kokkola

Tunkkari Jukka-Pekka           344                 Kokkola

Jylhä Pauli                            303                  Perho

 

Keski-Suomi

Tupala Mika                          251                 Joutsa

Kemiläinen Jarno                  194                Jyväskylä

Manni Juha                           212                 Karstula

Haimakka Eliisa                    178                 Laukaa

Pekonen Tarmo                    228                 Laukaa

Tuominen Sami                    250                 Saarijärvi

 

Keski-Uusimaa

Pekkanen Lars                      55                  Hyvinkää

Mäkinen Jarmo                     47                  Järvenpää

Latva Jerry                           32                   Nurmijärvi

Sulander Jorma                    70                  Tuusula

 

Kymenlaakso

Ahonen Arto                         222                  Hamina

Tiilikka Jaani                         286                 Kotka

 

Lappi

Paldan Jari                           201                 Rovaniemi

Pernu Tytti                            202                 Tornio

Rauhala Martti                      204                 Tornio

 

Länsi-Uusimaa

Boström Marianne                 260                Karkkila

Wessberg Nina                     345                 Raasepori

 

Pirkanmaa

Järvinen Hannu                     643                Akaa

Järvenpää Esa                     641                 Hämeenkyrö

Haaparanta Jari                    626                 Kangasala

Kaihlamäki Jari                     645                 Sastamala

Lepola Sakari                       665                 Juupajoki

Mäkipää Jarkko                    676                 Sastamala

Saari Jari                              698                 Tampere

Ahonen Jussi-Pekka             618                 Ylöjärvi

Itäpää Auvo                          637                 Ylöjärvi

 

Pohjanmaa

Tekoniemi Vilho                    108                 Laihia

Lind Lena-Maria                    87                  Luoto

Kaars Mats-Johan                 76                  Närpiö

Sjökvist Peter                       104                 Närpiö

Överfors Mikael                    118                 Uusikaarlepyy

Korpi Seppo                         82                   Vaasa

Makkonen Esa                      90                  Vaasa

Ruostetoja Tapio                   101                Vaasa

 

Pohjois-Karjala

Hirvonen Jukka                     422                 Joensuu

Kinnunen Tuomas                 434                 Joensuu

Lahtela Esa                          443                  Kitee

Pakarinen Juha                     459                 Kontiolahti

Mustonen Tiina                     449                  Polvijärvi

 

Pohjois-Pohjanmaa

Alasalmi Asko                      111                  Kempele

Markkanen Jarmo                 151                 Muhos

Alholm Jani                           108                 Nivala

Männikkö Jari                       158                 Oulainen

Pollari Maijaliisa                    173                 Oulu

Jurmu Pekka                        133                  Pudasjävi

Torssonen Asko                   194                  Pyhäjärvi

Valtanen Pirkko                    201                  Raahe

Keskitalo Joonas                  135                 Taivalkoski

 

Pohjois-Savo

Hartikainen Pentti                 85                  Kiuruvesi

Tirkkonen Veijo                     146                Kuopio

Luostarinen Tuomo               115                Leppävirta

Soininen Miia                        140                Leppävirta

Lahtinen Timo                       112                Suonenjoki

 

Päijät-Häme

Huvinen Kimmo                    191                 Heinola

Hyytiä Kari                            193                 Hollola

Karjalainen Pasi                    199                 Lahti

Malinen Jani                         222                 Orimattila

 

Satakunta

Ahokangas Petri                   236                 Kankaanpää

Hietaharju Sami                    244                 Pori

Kankaristo Valtteri                 252                 Pori

Levonen Jyrki                       269                 Pori

Nummela Juha                     280                 Säkylä

 

Vantaa-Kerava

Kallio Jari                              97                  Vantaa

Kotiranta Matti                       106                Vantaa

 

Varsinais-Suomi

Nieminen Janne                    392                 Turku

 

TAKAISIN YLÖS ↑